Apple TV Tamamiyle Yenilendi

Apple, yeni iPad modelinin tanıtımıyla birlikte beklenmedik bir ürününün detanıtımını yaptı. Büyük bir yatırımla, televizyon şeklinde Apple TVbeklenirken eski Apple TV’nin tabiri caizse güncellenmiş hali ortaya çıktı. Kısa bir şekilde tanıtımı geçilen yeni Apple TV, uzun zamandır beklenen 1080p görüntü desteğiyle birlikte geliyor..

Küçük siyah kutusunda satılmaya devam edecek olan Apple TV, daha önce hiçbir şekilde 1080p görüntü desteklemiyordu. En yüksek 720p yayın veren Apple TV, bundan böyle 1080p desteğine kavuştu. Arayüzünün de büyük bir bölümü değişen Apple TV, 1080p sayesinde film kataloğunu da genişletti. iTunes üzerinden satın alınan film ve TV şovlarının yanı sıraNetflix ve Vimeo üzerinden de 1080p HD görüntü izlenebilecek.

iCloud desteği

Apple’ın bulut teknolojisi olan iCloud da yeni Apple TV’nin yenilikleri arasında. iCloud desteği ile birlikte iTunes Match hizmetinin de tüm özelliklerinden yararlanabilecek. iTunes Match hizmeti ülkemizde hizmet vermediği için Türkiye’deki kullanıcıların pek işine yarayamayacak. Ancak iCloud sayesinde fotoğraf yayınına ya da bilgisayar üzerinden alınan filmleri diğer cihazlarda izlemek mümkün olacak. Apple TV de bu sayedeiCloud’u kullanarak bilgisayarın açık olması zorunluluğunu ortadan kaldıracak. iTunes Match hizmeti bir önceki sürümde kısmen de olsa kullanılıyordu.

AirPlay özelliği de HD revizyona uğramış. iPhone 4S ve iPad 2 kullanıcıları (yeni iPad’i de unutmamak lazım) AirPlay Mirroring sayesinde tüm ekranı aynı anda HD televizyona yansıtabilecek. Bu özellik şu an piyasada olan Apple TV’lerde de bulunuyordu fakat 1080p desteği sayesinde özellikle yeni iPad’in tam ekran görüntü aktarması bekleniyor. Bu sayede HDtelevizyonlarda iPad üzerinden tam ekran film oynatmak mümkün olacak.

Yenilenen Apple TV Amerika’da 99 dolar, Avrupa’da ise 99 euro etiketiyle16 Mart tarihinde satışa çıkacak. Ülkemizde Apple TV ve iTuneshizmetleri desteklenmediğinden dolayı satışı yapılmayacak. Yurtdışından satın alanlar ülkemizde kullanabilecek fakat iTunes hesaplarının da program ya da film satın almak için yurtdışına uygun olması gerekecek. Onun dışında AirPlay Mirroring, YoutubeVimeo ve iCloud özelliğinin bir kısmı Türkiye’deki kullanıcılara açık olacak. Güncelleme ile birlikte artık Amerikan Beyzbol Ligi MBL’ye Amerikan Hokey Ligi NHL ve Amerikan Basketbol Ligi NBA uygulamaları da ekleniyor. Bu sayede skorları anında televizyon üzerinden takip etmek oldukça kolay. Yine yeni National Geographic duvar kağıtları da yenilikler arasında.

Apple TV sahiplerine müjde

1080p destekli yeni Apple TV’ler 16 Mart’ta satışa çıkacak fakat küçük siyah kutu şeklindeki ikinci nesil Apple TV’si olanlara da güzel bir haberimiz var. Versiyonu 5.0‘a yükselten bu güncelleme ve yenilikler tamamiyle şu an satılan Apple TV’lere de geldi. Hemen ayarlar kısmından Apple TV’nizi güncelleyip yeni arayüzle kullanmaya başlayabilirsiniz. 1080p desteğinin ise sadece yeni satılacak modelde olacağı tahmin ediliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s