Yeni iPad Hakkında yanlış bilinenler

7 Mart saat 20:00’de AppleYeni iPad1080p Apple TV,iOS 5.1 ve çeşitli uygulamalarını tanıttı. Tabi bu tanıtımların arasında merak edilen ise hiç kuşkusuz iPad 3 diye beklenen, Yeni iPad modeli oldu.

Yeni iPad, tanıtım öncesi yaptığımız haberlerdeki gibi özellikler ile geldi. Yani büyük bir sürpriz olmadı. Hatırlarsanız yaklaşık 1 ay öncesinden, ekran çözünürlüğü ve kullanılacak işlemcinin A5X olacağının haberlerini sizlerle paylaşmıştık.

Kısacası Yeni iPad beni hiç şaşırtmadı. Beni şaşırtan yanı sadece iPad 2‘ye göre daha ağır ve kalın olması oldu. Çünkü modeller geliştikçe, daha hafif ve ince olması gerekiyor diye düşünüyorum.

Yeni iPad lansmanında, 4 çekirdekli grafik işlemcisi kullanılacak denildi. Tabi 4 kata kadar daha etkili performans gösterecek de denildi. Sunumlarında teknik detaya çok girmeyen Apple, çoğu insanın kafasındaYeni iPad’i 4 çekirdekli gibi konumlandırdı.  

    

Halbuki Yeni iPad’de kullanılacak işlemci 4 çekirdekli değil!

Yeni iPad‘de, Apple‘ın Cortex A9 tabanlı çift çekirdekli A5 işlemcisi kullanılıyor. iPhone 4S ve iPad 2‘de kullanılan A5 işlemcisine göre A5X,farklı grafik işlemcisi ile geliyor.

A5 işlemcisinde kullanılan PowerVR SGX543MP2 grafik işlemcisi, 2 çekirdekli bir tasarıma sahip. Grafik işlemcilerini normal işlemciler gibi düşünmeyelim. Örnek vermek gerekirse Radeon HD 7970’de de 2048 Stream işlemcisi bulunuyor.

A5X işlemcisinde kullanılan grafik işlemcisi ise PowerVR SGX543MP4modeli. İki grafik işlemcisi arasında sadece grafik işlem çekirdeği farkı bulunuyor. Bu modelde 4 çekirdekli grafik işlemcisi kullanılıyor.

Yeni iPad’in lansmanından gelen diğer bir iddia ise 4 kat daha hızlı olması. Bir önceki nesil ile aynı mimariyi kullanan, aynı işlemciyi kullanan, sadece grafik işlemcisinin 2 kat birim ile gelecek olan bir işlemci, 4 kat fazla performans veremez. Özellikle önceki sürümün 1024 x 768 piksel çözünürlüğünü göz önünde bulundurursak, iki kat yüksek çözünürlük kullanan Yeni iPad, iPad 2‘ye göre en iyi ihtimalle çok daha az bir performans artışı sağlayacaktır.

Tabi Apple A5X işlemcisinin, A5 işlemcisi gibi 1GHz hızında çalıştığını da unutmamak gerekiyor. Yani işlemci alanında hiç bir gelişme yok. Sadece grafik işlemcisi değiştiriliyor.

4 kat perfromans artışını yeni nesil mimariler sağlayamıyorken, bu iddia oldukça havada kalıyor. Tabi hangi testlerde, hangi şartlarda bu farkları attığı ise Apple tarafından belirtilmiyor. Neden belirtilsin ki? Zaten herkes inanmıyor mu?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s