Dünyanın En Değerli Markaları Belli Oldu

Her yıl yapılan Dünyanın En Değerli 500 Markası araştırmasının 2012 yılı sonuçları açıklandı. Brand Finance araştırma şirketinin hazırladığı listede birinci sırada 70.6 milyar dolarlık mali değeri ile Apple bulunuyor. Geçen yıl 8. sırada olan şirket bu yılki listede birincilik koltuğuna oturdu.

Apple‘ın ardından ikincinin Google, üçüncünün ise Microsoft olduğu listede üst sıralarda ağırlıklı olarak teknoloji şirketleri bulunuyor.  Listenin ilginç yani ilk 10’daki şirketlerden 7’si doğrudan teknoloji ile ilgili işler yapıyor.

Listenin geri kalanındaki şirketlerin büyük bir çoğunluğu da teknoloji ile ilgili alakalı işleri ile dikkat çekiyor. Ayrıca otomobil, bankacılık, fast food zinciri ve petrol şirketleri de listede yer buldular.

Hiç Türk marka yok

Listenin üzücü yanı ise Türkiye’den hiçbir markanın ilk 500‘e girememiş olması. Bu da henüz Türk markalarının global anlamda seslerini duyuracak başarılara ulaşamadığını gösteriyor. Öte yandan listede özellikle lüksmarkaların değerlerinin bir önceki yıla göre artmış olduğu da görülüyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s