PlayStation 4’ün Adı ‘Orbis’ mi Olacak?

PlayStation 3 ve Xbox 360‘ın artık yavaş yavaş yaşlanmaya başlamasıyla birlikte, oyunseverler yeni nesil konsolları merak içerisinde beklemeye başladılar.

Yeni nesil konsollarla ilgili olarak Kotaku‘nun ortaya attığı iddialar oyun dünyasında bomba etkisi yarattı. Çünkü iddiaların kaynağı, Kotaku’ya daha önce PS Vita ve PlayStation 3 ile ilgili doğru olduğu bilinen detayları da veren kişi.

Peki bu iddialar neler? Öncelikle en önemlilerinden biri, konsolun adının (ya da en azından kod adının) Orbis olacağı. Ayrıca konsolun 2013 yılının tatil sezonunda piyasaya sürüleceği de söyleniyor.

Doğruluk payı yüksek olduğu düşünülen bu iddialara gelin birlikte göz atalım. Önce konsolun isminden başlayalım.

PlayStation 4’ün adı Orbis olabilir mi?

Sony’nin yeni nesil ev konsoluna Orbis adını takacağını düşünenler var. Şahsım adına konuşmak gerekirse Orbis‘in yalnızca bir kod addan ibaret olduğunu düşünsem de, Kotaku editörleri pek öyle düşünmüyor.

Öncelikle Sony‘nin yeni konsoluna üçüncü sınıf Amerikan korku filmleri gibiPlayStation “4” adını takmayacağını düşündüklerini belirtelim.

Ayrıca Orbis kelimesinin Latince’de “çember, halka ya da döngü” anlamlarına geldiğini ve Sony‘nin el konsolu PS Vita‘nın yaşam anlamı içerdiğini düşünen Kotaku editörleri, oraya “Yaşam Döngüsü” tamlamasının çıktığını söylüyor.

Yani PS Vita‘nın PlayStation 4 ile mükemmel bir uyum içerisinde olabileceği ve hatta Vita‘nın PlayStation 4‘ün tasarımında önemli rol oynama ihtimalinin olduğunu iddia etmişler.

Hem isim ile ilgili tek kaynak, Kotaku’nun ajanı da değil. Sony’nin konsolları için ayırdığı bu sayfaya gittiğinizde, sahip olduğu platformlara özel olarak hazırlanan sekmeleri görebiliyorsunuz.

Bu sayfalar konsolların ismi adres barında başa gelecek şekilde adreslendirilmiş. Yani PlayStation 3 için “ps3.scedev.net”, PS Vita için “vita.scedev.net” gibi adresler var.

Fakat “ps4.scedev.net” adresi Sony‘nin sunucularında bulunmuyor. Gelin görün ki “orbis.scedev.net” adresine ulaşabiliyoruz. Şaşırtıcı değil mi?

Donanım özellikleri

AMD‘nin Sony‘nin yeni nesil ev konsolu için işlemci ve grafik işlemcilerini üreteceğini sizlere geçtiğimiz günlerde duyurmuştuk.

Bu iddialar hala devam ediyor. AMD‘nin 64-Bit’lik yeni işlemcisini ve oldukça kuvvetli bir grafik işlemcisini Sony için üreteceği söylentileri var.

Tabii PlayStation 4‘ün piyasaya sürülmesine daha çok var ve işlemcilerkonusunda değişikliklerin olması kuvvetle muhtemel.

Önümüzdeki yıl piyasaya sürülebilir mi?

Kotaku’nun bu konudaki iddiaları oldukça net. Çünkü 2012 yılının başından beri oyun geliştiricilerine PlayStation 4 Software Development Kit’in gönderilmeye başlandığını belirtmişler.

Eğer durum böyleyse gerçekten de 2013 yılının sonlarına doğruPlayStation 4 ya da Orbis‘i görme ihtimalimiz olabilir demektir.

PlayStation 3 ile geri uyumluluk ve ikinci el oyunlar

Hatırlarsanız SonyPlayStation 3‘ü ilk piyasaya sürdüğünde PlayStation 2 oyunlarına tam destek veriyordu. Ardından geçen zamanda Sony yavaş yavaş konsoldan geri uyumluluk desteğini çekmişti.

PlayStation 4‘ün ise hiçbir şekilde PlayStation 3 oyunlarını çalıştırmayacağı düşünülüyor. Oldukça kötü görünen bu duruma karşılık PlayStation 3’ümüzü elimizde tutmaktan başka seçeneğimiz yok gibi.

Son olarak Sony‘nin Microsoft gibi ikinci el oyunlar konusunda çözümler aradığı ve konsol piyasaya sürülmeden önce bu işi çözeceği de gelen haberler arasında.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s