Anakart ile ilgili hatalar

Kitlenme Durumu ;

Hata : Makine her açılışta BIOS ayarlarını unutuyor

Çözüm : Anakart üzerinde pil zayıflamıştır.Pili değiştirmeliyiz.Bu pil genellikle CR 2032 kodlu 3 voltluk pildir.Problem devam ediyorsa pil yuvası ile anakartın bağlantısını sağlayan noktalarda temassızlık olabilir.Buraları gözden geçirip gerekirse lehimleri yenilemeliyiz.Hala çözüme ulaşılamamışsa bu şekilde kullanmaya devam etmeli veya anakartı değiştirmeliyiz.

Hata : Bilgisayar sık sık kendiliğinden reset atıyor

Çözüm : Büyük ihtimalle anakart arızalıdır ve değiştirilmesi gerekir.Fakat küçük bir ihtimal olmakla birlikte güç kaynağının yeterli enerjiyi verememesinden dolayıda bu arıza olabilir.Bunun için öncelikle sağlam bir güç kaynağı ile bilgisayarımızı denemeliyiz.

Hata : Makinenin güç düğmesine basıldığı halde açılmıyor,ön panel ışıkları yanmıyor

Çözüm : Bu tür durumda yapılması gereken ilk şey elektrik prizinde elektrik olduğuna emin olmaktır.Daha sonrada makinenin tüm kabloları kontrol edilir,özellikle güç kablosu olmak üzere tüm kablolar sıkıca yerleştirilir.Sorun devam ediyorsa anakart türüne göre aşağıdaki adımlar uygulanır :

Ana kartımız AT ise;

Büyük ihtimalle güç kaynağı (güç kaynağı) ünitesi arızalanmıştır. Yenisi ile değiştirmek gerekir.Güç düğmesi arızalanmış olabilir. Elektrik fişini söküp ve kasanın kapağını açarak güç düğmesini çıkartmalıyız. Düğmenin ucundaki kontak kablolarını kalın bir iletkenle kısa devre ederek kasanın arkasına elektrik kablosunu takalım. Eğer makine açıldıysa arıza düğmededir. Bu durumda yenisi ile düğmeyi değiştirmek gerekir. Elektrik fişi takıldığında düğmenin ucunda 220V olacağından dikkatli davranmalıyız.

Ana Kartınız ATX ise;

ATX ana kartlarda “soft power on/off” özelliği bulunmaktadır. Güç kaynağı ünitesi ana karttan alacağı komutlar doğrultusunda cihaza elektrik vermekte veya kesmektedir. Ana kartın bu komutu vermesi için yine ana kart üzerindeki “power on” jumperi kısa devre edilir. Bu işlem kasadaki açma kapama düğmesi ile yapılır. Eğer bu düğme bozuksa veya kablosu bu jumpere takılmamışsa bu işlem yapılmayacağından; makine açılmayacaktır. Düğmenin bozuk olma ihtimali düşünülerek ana kart üzerindeki bu jumper başka bir iletken ile (tornavida gibi) kısa devre edilerek makinenin açıp açmadığı kontrol edilir. Eğer açıyorsa düğme değiştirilir. Güç kaynağının ana karta gerilim veren kabloları haricindeki sabit disk, CD-ROM gibi cihazlara bağlı kabloları çıkartılır. Ana karta gerilim veren kablonun sıkı olmasına dikkat edilir. “Power on” jumperı kısa devre edilerek çalışıp çalışmadığına bakılır.Eğer makine açılıyorsa sabit disk veya CD-ROM gibi cihazlarda problem aranır. Güç kaynağının bozuk olma ihtimaline karşı sağlam bir güç kaynağı takılarak makinenin açılıp

açılmadığına bakılır. Problem devam ediyorsa ana karta takılı ses kartı, faks modem gibi opsiyonel kartlar çıkartılır ve yeniden açılması denenir. Buna rağmen problem yine çözülmediyse ana kartın arızalı olma ihtimali yüksektir. Sağlam bir anakart takılır.

Hata: Bilgisayar Windows işletim sistemine girmeden kilitleniyor.

Çözüm: Bilgisayarımız açılırken CONFIG.SYS ve AUTOEXEC.BAT dosyaları içerisinde bulunan satırlar icra edilir. Bu satırlar arasında 32 bit sistemle uyumlu olmayanlar var ise bunlar problem çıkartabilir. Bu satırların icrası iptal edilmelidir. Bunun için aşağıdaki yolları takip edebiliriz;

1.Bilgisayarı kapatıp yeniden açalım. Açılış esnasında “Windows XP başlıyor” yazısını görünce <F8> tuşuna basalım.

2.Karşımıza çıkan seçeneklerden “Adım Adım Onaylama” seçeneğini seçerek icra edilen satırları dikkatlice izleyelim.

3.Burada icra edilen satırı tespit ederek makineyi yeniden kapatıp <F8> ile açalım. Şimdi “Sadece Komut İstemi” satırını seçip Dos ortamına geçelim.

4.“edit config.sys” veya “edit autoexec.bat” yazarak ilgili komutu bulalım ve burayı silip veya başına “; ” koyarak icra edilmesini engelleyelim.

5.Yaptığımız değişiklikleri kaydedip makinemizi yeniden başlatalım.

Hata: Üzerinde çalıştığımız bilgisayarın ekranı aniden donuyor, fare bile çalışmıyor.

Çözüm: Bilgisayarın toz birikmesine bağlı sorunlar yaşamaya başladığının, en önemli göstergesidir. Kasayı açıp fanlarda birikmiş olan tozları ve ana kart üzerinde biriken tozları temizleyelim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s