Dikkat! Beyniniz hacklenebilir..!

Berkeley, Oxford ve Cenevre üniversitelerinden uzmanların oluşturduğu bir araştırmacı grubuna göre “Bilgisayar kullanıcılarının beyni okunarak gizli bilgilerine ulaşmak mümkün.” Grubun tespiti gerçekten çok ilginç.

Araştırmacılara göre bir cihaz sayesinde bilgisayar kullanıcılarının beyinlerinden bilgilerin hacklenebilmesi hiçte zor olmayacak. Geliştirilen “Emotiv” adlı cihaz bir “beyinbilgisayar ara yüzü aleti” yani el kullanmadan bilgisayar oyunu oynamaya yarıyor.

Denek grubuna “emotiv”i taktıran araştırmacılar, bilgisayar ekranının önünden banka fotoğraflarını, tanıdıklarının isimlerini ve şifreleri geçirmeye başladı. Araştırmada kullanılan deneklerin beyni tanıdık objeler ve bilgiler geçtikçe P300 adı verilen özel bir frekans yaymaya başladı.

Bu frekansı takip eden araştırmacı grup şifreleri çözümledi ve gizli bilgilere ulaşmayı başardı. Yapılan deney yüzde 40 oranında başarılı oldu.

Araştırmacılara göre, sistem özel bilgilerin çalınması amacıyla kullanılabilir. “Emotiv” adlı cihazın satış fiyatı ise 299 dolar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s