Estonya’da mini mini birlere bile programlama öğretilecek

ProgeTiiger ismindeki yeni eğitim sisteminin ana odak noktası teknolojiye hakim, okuyan ve anlayan bir nesil yetiştirmek.

Ülkemizde şu sıralar eğitim sistemiyle ilgili hararetli tartışmalar devam ediyor. Çocukların okula başlangıç yaşı, 4+4+4 gibi tartışmalar devam ederken eğitim sisteminde köklü bir değişikliğe hazırlanan diğer bir ülke de Estonya. Estonya ProgeTiiger ismindeki yeni projesiyle daha birinci sınıftan itibaren öğrencilere kodlama öğretmeyi planlıyor.

Estonya’da devlet okullarının yüzde 100’ünde yeni öğretim yılında başlayacak olan uygulamaya göre öğrenciler birinci sınıftan itibaren bilgisayar bilimi dersi almaya başlayacaklar. ”Mini mini birler, çalışkan ikiler” bilgisayar kullanmayı da yine okullarındaki bilgisayar laboratuarlarında öğrenecekler. Tıpkı ülkemizdeki FATİH projesi gibi öğrencilere tablet dağıtmak da Estonya’da gündemde.

ProgeTiiger için öğretmenler eğitim almaya başlamış, fakat özel sektörün de projeye büyük desteği var. Öyle ki pek çok uzman bu sene okullarda çocuklara ders vermeyi planlıyormuş.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s