Bilgisayar Güvenlik Testi

Bilgisayarınızda, virüslere, tehditlere,internet korsanlarına ve tehlikeli yazılımlara karşı savaşmak için bir güvenlik duvarı bulunur.Güvenlik duvarı, bilgisayarınıza belirli bir port üzerinden kurulan bağlantı vasıtasıyla saldırıları engeller bu engeli portları denetleyerek yapar. Herhangi bir saldırı sırasında trafiği keserek söz konusu saldırının bulunduğu portu kapatır ve bilgisayarı korumaya alır. Bu yüzden güvenlik duvarını bilgisayarınızda daima açık halde tutmanızı öneririz.

Güvenlik duvarı açık olduğu halde bile bazı durumlarda bu portlar saldırıya açık halde kalabiliyor. Bilgisayarınızn genel güvenlik durumunu test etmek için aşağıdaki yolu izleyin.

İlk olarak bilgisayarınızın genel güvenlik durumunu test etmek için quick test yapın bu test sonrasında;

Uzaktan yapılan ataklar,Tojan ve truva atları ve tarayıcınızın güvenlik ayarları hakkında genel bilgi alacaksınız.

Pcflank.com sitesine girin (aşağıdaki adresi tıklayarak) ve quick test i tıklayın.

http://www.pcflank.com/test.htm

 

Sayfayı yukarıdaki gibi görüntüledikten sonra “start test ” e tıklayın.

 

ip adresinizi program algıladı ve artık test için hazır. “Continue” tıklayın ve test tamamlanana kadar bir müddet hiçbirşeye dokunmadan bekleyin.

Test tamamlandığında aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız,

 

Benim bilgisayarımdaki sonuç yukarıdaki gibi çıktı, Remote attack ve trojan horse bakımından bir tehlike yok fakat Brovser privacy check bölümünde tehlike var bu test sonrasında internette sörf yaparken bilgisayarımıza otomatik sayfaların açılıp bazı uygulamaların otomatik olarak bilgisayara yüklenerek (harddiske erişim sağlaması) tehdit altında olabileceğimizin farkına vardık ve hemen antivirüs ayarlarımızı kontrol ettik.

İkinci güvenlik testi ise asıl konu başlığımız olan güvenlik duvarı testi, bu test sonrasında bilgisayarınızda bulunan ve en çok kullanılan 20 adet portu yada isterseniz özel portları test edebileceksiniz, bunun için aşağıdaki yöntemleri izlemeniz yeterli;

http://www.pcflank.com/scanner1.htm

Bu adrese gidin ve “advanced port scaner” gelişmiş port tarayıcı seçeneğini tıklayın ve ardından “start test” i tıklayın.

 

Standart TCP portlarını taratacağız bu yüzden TCP port scanning seçeneğini seçili bırakıp “continue” butonunu tıklayın ve bir sonraki adıma geçin.

 

Bu seçenek tamamen size kalmış isterseniz en üstteki seçeneği seçip trojan ve vulnerable portlarını taratabilir, isterseniz el ile istediğiniz portları taratabilir, isterseniz de 20 adet en çok kullanılan portları taratabilirsiniz.

Biz scan 20 random ports u taratacağız bu seçeneği seçip “continue” düğmesini tıklıyoruz ve bekliyoruz

Test sırasında beklerke aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir hiçbir işlem yapmayın ve bekleyin.

 

Test tamamlandı ve yukarıdaki ekrandaki gibi bir rapor çıktısı geldi. Benim test ettiğim bilgisayardaki portlar sağlıklı görünüyor eğer açık (open) seçeneği raporlansaydı bu tehlike anlamına geliyordu çünkü açık portlardan her türlü tehlike bilgisayarımıza sızabilir. Zaten raporun üst ısmında bu konu ile alakalı gerekli açıklama bulunuyor

Bilgisayarınızı bu tip zararlı saldırılardan korumak için sürekli olarak virüs programınızı güncel tutun ve periyodik olarak tarama yapın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s